Jak sprawdzić firmę kontrahenta

Znasz to uczucie, gdy wpływa interesująca oferta handlowa od nowego kontrahenta lub twój dotychczasowy partner składa obiecującą propozycję? Potencjalny zysk w biznesie zawsze obarczony jest ryzykiem utraty pieniędzy lub towaru. Przed rozpoczęciem współpracy musisz sprawdzić, czy twój potencjalny lub obecny partner biznesowy jest przedsiębiorcą tj. czy: widnieje w odpowiednim rejestrze, jakie rejestrował zmiany przedmiotu działalności, kapitałowe lub osobowe, czy składał sprawozdania finansowe, czy widnieje w rejestrze podmiotów VAT… Podpowiadamy, gdzie znajdziesz bezpłatne informacje o kontrahencie, a kiedy warto zapłacić specjalistom.

CEIDG i KRS: jak sprawdzić firmę przed rozpoczęciem współpracy?

Poszukując informacji na temat innych podmiotów gospodarczych, możesz zlecić sprawdzenie kontrahenta firmie specjalistycznej (wywiadownie gospodarcze, agencje detektywistyczne) lub zrobić to samemu. Wiele z tych informacji możesz uzyskać bezpłatnie, samodzielnie korzystając z publicznych, ogólnodostępnych źródeł. Pierwszym źródłem informacji o twoim partnerze biznesowym będzie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG i wyszukiwarka Krajowego Rejestru Sądowego – KRS. Informacje na temat przedsiębiorców uzyskasz także w Rejestrze Gospodarki Narodowej – REGON oraz na tzw. Białej Liście, czyli Wykazie Podatników VAT.

Dbaj bezpieczeństwo!

Aby bezpłatnie uzyskać informacje o kontrahencie, potrzebujesz niewielu informacji. W wielu przypadkach wystarczy znać, tylko jedną lub dwie z informacji, takich jak: nazwa i adres firmy, imię i nazwisko, numer NIP, REGON, KRS iPESEL. W sieci znajdziesz wiele bezpłatnie dostępnych rejestrów, w których zweryfikujesz, m.in. czy interesujący cię podmiot zarejestrował działalność i czy płaci VAT. W zależności od kraju siedziby kontrahenta informacje te uzyskasz w jednym rejestrze, lub tak jak w Polsce w kilku (KRS, CEIDG, REGON). W niektórych krajach, np. na Cyprze konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o uzyskane danych na temat kontrahenta.

Jeżeli chcesz już dziś uzyskać najważniejsze informacje o kontrahencie, skorzystaj z bezpłatnej wyszukiwarki ABB Salus. Wystarczy znać nazwę firmy lub imię i nazwisko osoby prywatnej i kraj zarejestrowania działalności lub zameldowania.

Przeczytaj również

Substandardowe leki, wyroby medyczne i suplementy diety – identyfikacja i minimalizacja zagrożeń dla zdrowia publicznego

Jak rozpoznać prezesa słupa

Jak sprawdzić firmę kontrahenta

Weryfikacja kandydatów na pracowników i pracowników