Jak rozpoznać prezesa słupa?

Każdy prezes, nawet z niewielkim stażem, potrafi treściwie wypowiedzieć się na temat swojego przedsiębiorstwa oraz branży. Jego droga zawodowa oraz historia firmy jest udokumentowana i dostępna w oficjalnych publikatorach, a on sam jest znany w miejscowym lub branżowym środowisku. Wiesz, że rola prezesa to najwyższe stanowisko w hierarchii firmy? To właśnie osoba na tym stanowisku odpowiada bezpośrednio przed właścicielem, realizuje postawione cele i strategie.

Prezes „Słup” to najczęściej osoba niedecyzyjna, mająca powierzchowną wiedzę na temat branży w której działa jego firma, niezorientowana co do struktury i zdolności gospodarczych swojej firmy, tzw. meteoryt (rozwijający firmę lub swoją karierę w sposób skokowy).

Po co wstawia się Prezesa „słupa”? Przyczyn jest wiele. Często grupy przestępcze wykorzystują takich prezesów do popełnienia przestępstw o charakterze podatkowym (wyłudzenie zwrotu podatku VAT, uszczuplenie podatku CIT, akcyzy lub cła). Motywem są również oszustwa finansowe oraz wyłudzenia np. towarów na szkodę innych przedsiębiorców.

Przeczytaj również

Substandardowe leki, wyroby medyczne i suplementy diety – identyfikacja i minimalizacja zagrożeń dla zdrowia publicznego

Jak rozpoznać prezesa słupa

Jak sprawdzić firmę kontrahenta

Weryfikacja kandydatów na pracowników i pracowników