Jak sprawdzić, czy mam do czynienia z firmą-krzak?

Wpłynęła interesująca oferta handlowa od nowego kontrahenta, a okazja do zysku wydaje się kusząca? W przypadku atrakcyjnej oferty łatwo zapomnieć o potencjalnych zagrożeniach. Sprawdzenie, czy kontrahent widnieje w odpowiednim rejestrze podmiotów VAT, jakie rejestrował zmiany od początku działalności i czy skłąda sprawozdania finansowe zajmie ci tylko kilka chwil, a może uchronić cię przed poważnymi stratami finansowymi i konsekwencjami prawnymi. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy twój potencjalny partner biznesowy jest wiarygodnym przedsiębiorcą!

Dlaczego warto weryfikować wiarygodność partnera biznesowego?

Chyba nie chcesz nawiązać współpracy z firmą-krzak, która „zniknie”, gdy będziesz chciał uzyskać zamówiony towar lub usługę. Firma-krzak to popularne określenie, stosowane w odniesieniu do fikcyjnego, działającego nielegalnie przedsiębiorstwa, które nie jest zarejestrowane. Poszukując informacji na temat innych podmiotów gospodarczych możesz skorzystać z usług agencji, wyspecjalizowanej w dbaniu o bezpieczeństwo biznesu (wywiadownie gospodarcze, agencje detektywistyczne) lub zrobić to samemu. Wiele z informacji o potencjalnym partnerze biznesowym możesz uzyskać bezpłatnie, samodzielnie korzystając z publicznych, ogólnodostępnych źródeł.

Posiadając dane interesującej cię firmy (nazwa, adres, imię i nazwisko, numer NIP, REGON, KRS, PESEL) możesz sprawdzić jej wiarygodność przez Internet, korzystając z ogólnodostępnych rejestrów. W zależności od kraju siedziby kontrahenta informacje uzyskasz w jednym rejestrze lub tak, jak w Polsce w kilku rejestrach (KRS, CEIDG, REGON). W niektórych krajach może być konieczne posiadanie wniosku o dostęp do danych przedsiębiorstwa.

Jeżeli chcesz sprawdzić kontrahenta samodzielnie proponujemy skorzystanie z naszej bezpłatnej wyszukiwarki firm

Przeczytaj również

Substandardowe leki, wyroby medyczne i suplementy diety – identyfikacja i minimalizacja zagrożeń dla zdrowia publicznego

Jak rozpoznać prezesa słupa

Jak sprawdzić firmę kontrahenta

Weryfikacja kandydatów na pracowników i pracowników